| Technical Information | |
|---|---|
| Image Resolution (dpi) | 508 |
| Features | Data Encryption |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Ebony Black |
| Durability | Scratch Proof |
| Height | 0.8" |
| Width | 6.4" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 2.79 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
HP ElitePOS G1 Retail System 141 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | Three (3) year limited warranty with advance exchange when purchased from HP. Additional HP Care Pack Services options are available to extend warranty coverage. |