| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i7-10610U |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.90 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | LPDDR4 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 2 USB 3.1 Type-C™ Gen 1 (Power delivery, DisplayPort™) |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
| Operating System Language | English |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.65" |
| Width | 12.8" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features | Anti-glare Screen |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |