Honeywell PC43T Desktop Label Printer Thermal Transfer, 300dpi, LCD Display, Real Time Clock, USB Host Port, 4in
PC43TA00100301
Select model
Main Features
-
Rugged: Commercial
-
Equipment Format: Desktop
-
DPI: 300 dpi
-
Real Time Clock: Yes
-
Max Width: 4 mm
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 4.20" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Screen Size | 2.4" |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Transmissive Media Sensor |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.70" |
| Maximum Label Length | 35" |
| Label Core Size | 1.50" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.9" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 11.1" |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Cables Included | USB |
| Power Adapter Included | Yes |
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-pc43t-honeywell-label-printer-datasheet.pdf PC43TA00100301
mod-pc43t-honeywell-label-printer-quick-guide.pdf PC43TA00100301
mod-pc43t-honeywell-label-printer-user-manual.pdf PC43TA00100301
honeywell-pc43d-pc43t.pdf PC43TA00100301
mod-pc43t-honeywell-label-printer-datasheet.pdf MOD-PC43T
mod-pc43t-honeywell-label-printer-quick-guide.pdf MOD-PC43T
mod-pc43t-honeywell-label-printer-user-manual.pdf MOD-PC43T