| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Nickel Metal Hydride (NiMH) |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Output Voltage | 6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 5.45 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number |
|
| Compatibility |
Motorola Symbol PDT 6800 Series Mobile Computers:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 6 Month |