Duratran Kimdura Thermal Transfer Labels (3.0 in. x 5.0 in. - 1,070 Labels-Roll, 8 Rolls-Case)
E02203
Key Features
- No ribbon required for easy printing.
- Durable and versatile – suitable for general labeling and high-speed sortation systems.
- Heat-sensitive coating ensures high-quality printing.
- Less operator intervention needed, reducing training time.
- Free Printhead Replacement Program for significant cost savings.
Specifications
- Model Name: Duratherm II
- Durability Levels: Economy paper to high-performance synthetic labels
- Application Temperature: Indoor use, max 140°F (60°C)
- Print Quality: Excellent, suitable for various general purpose applications
| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 5" |
| Number of Labels per Roll | 1073 |
| Core Diameter | 3" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Moisture Resistant | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material | Polyolefin |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Intermec EasyCoder Printers:
|
labels-honeywell-honeywell-labels-datasheet.pdf E02203
intermec-labelsandpaper.pdf E02203
duratherm-labels-tags-data-sheet-en.pdf E02203
labels-honeywell-honeywell-labels-datasheet.pdf LABELS-HONEYWELL