| Technical Information | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| ISM Band | No |
| UNII Band | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 6.4" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 10.19 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Mobile Computer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |