w1110 4in -300DPI-4IPS Printer,Standard Kit,Direct Thermal Option,US Power Cord,Peel and Present Option,Serial Port,1in and 1.5in Media Hanger and Cover Lock
WCB-00-0JP0010L
Select model
Key features:
- Compact design: Perfect for environments with limited space.
- 50 resident scalable fonts: Flexible custom label creation.
- Easiest setup: One-hand-open design improves operator efficiency.
- Lowest cost of ownership: Durable and reliable for years.
- PCL5e standard language: Easy integration with legacy systems.
Specifications:
- Print Technology: Direct thermal
- Resolution: 300 dpi (12 dots/mm)
- Max Print Speed: 4 inches/sec (102 mm/sec)
- Media Width: 0.75 - 4.33 inches (19 - 110 mm)
- Power Source: Auto-ranging power: External Power Cube
- Operating Temperature: 32°F to 104°F (0°C to 40°C)
- Memory: 32MB Flash/32MB DDR2 SDRAM
- Dimensions: 6.75 x 8.32 x 6.02 inches (WxDxH)
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB, Ethernet
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.02 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Length | 98.98" |
| Maximum Print Width | 4.33" |
| Application/Usage | Industrial |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Label Width | 4.33" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 8.3" |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-datamax-workstation-printer-honeywell-label-printer-datasheet.pdf WCB-00-0JP0010L
mod-datamax-workstation-printer-honeywell-label-printer-user-manual.pdf WCB-00-0JP0010L
datamax-workstation-printer.pdf WCB-00-0JP0010L
mod-datamax-workstation-printer-honeywell-label-printer-datasheet.pdf MOD-DATAMAX-WORKSTATION-PRINTER
mod-datamax-workstation-printer-honeywell-label-printer-user-manual.pdf MOD-DATAMAX-WORKSTATION-PRINTER