| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Voltage | 3.6 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 3.6" |
| Weight (Approximate) | 4.37 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number | 318-063-001 |
| Compatibility |
Honeywell Dolphin CK65 Mobile Computer |