HID 910PTNNEK00460 Card Readers
910PTNNEK00460
Select model
Key Features
- Multi-technology support: Compatible with HID, Indala, iCLASS®, MIFARE®, and other proximity technologies.
- Simple migration: Easily transition systems from proximity cards to smart cards.
- Dual Factor Authentication: Available on the RPK40 model, allowing for enhanced security with PIN and card presentation.
- GSA-approved: Listed on the U.S. GSA FIPS 201 Approved Products List for federal usage.
- Rugged design: Weatherized polycarbonate enclosure for durability in harsh environments.
Specifications
- Model: RP15 multiCLASS
- Dimensions: 6.1" x 1.9" x 0.9" (15.6 cm x 4.8 cm x 2.3 cm)
- Weight: 5.9 oz (166 g)
- Current Requirements: 85 mA AVG, 169 mA PEAK @ 12 VDC
- Operating Temperature: -31° to 150° F (-35° to 65° C)
- Operating Humidity: 5% to 95% relative humidity non-condensing
- Card Compatibility: 125 kHz and 13.56 MHz contactless smart cards
- Certification: UL294, FCC, CE, RoHS compliant
- Housing Material: UL94 Polycarbonate
| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 4" |
| Application/Usage | Door |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 6.1" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 0.9" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
iclass-rp.pdf 910PTNNEK00460
iclass-rp.pdf MOD-HID-RP15-MULTICLASS