| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method |
|
| Operating Range | 4.70" |
| Application/Usage | Door |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 6.1" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |