| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method |
|
| Operating Range | 78.74" |
| Application/Usage | Door |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 16 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.8" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |