| Technical Information | |
|---|---|
| Identification Method | Proximity |
| Operating Range | 5.50" |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Wiegand | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 16 V DC |
| Input Current | 75 mA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 6" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 7.90 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |