Core i5 Quad-core i5-2310 2.9GHz Desktop Processor Upgrade
52310
Key features:
- Dual-sided printing module for added information and security features.
- Wi-Fi accessory for convenient printing from anywhere.
- ECO refill ribbons for cost-effective, eco-friendly printing.
- SmartScreen™ graphical display for easy navigation and control.
- ENERGY STAR® certified for efficient energy consumption.
Specifications:
- Print Method: Dye-sublimation / resin thermal transfer
- Resolution: 300 dpi (11.8 dots/mm)
- Accepted Card Sizes: CR-80, CR-79
- Print Speed: 6 to 24 seconds per card
- Card Hopper Capacity: Dual-input: 200 cards, Output: Up to 100 cards
- Operating Temperature: 65° to 80°F
- Dimensions: 9.8" H x 18.1" W x 9.2" D
- Weight: Single-sided: 9 lbs, Dual-sided: 11 lbs
- Warranty: 3 years (printer), 3 years (printhead)
- Software Drivers: Compatible with Windows and Mac OS
| Technical Information | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 6 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Technology |
|
| Processor Socket | Socket H2 LGA-1155 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | HD Graphics 2000 |
| Number of Monitors Supported | 2 |
| Power Description | |
|---|---|
| Thermal Design Power | 95 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Thermal Specification | 162.7°F (72.6°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 1.5" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 0.90 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
dtc4250e.pdf 52310