| Product Information | |
|---|---|
| Technology | Smart Card |
| Media Type | Printable |
| Smart Card/Tag Width | 3.38" |
| Smart Card/Tag Length | 2.12" |
| Smart Card/Tag Thickness | 70.9 mil |
| Media Weight | 0.24 oz |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage |
|
| Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 512 Byte |
| Memory Type | EEPROM |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility | HID iCLASS SE Reader |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |