| Product Information | |
|---|---|
| Technology | Smart Card |
| Media Type | Printable |
| Smart Card/Tag Width | 2.13" |
| Smart Card/Tag Length | 3.39" |
| Smart Card/Tag Thickness | 78.7 mil |
| Media Weight | 0.24 oz |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Shape | Rectangle |
| Application/Usage | Access Control |
| Features |
|
| Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 256 Byte |
| Memory Type | EEPROM |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
HID Readers:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |