| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 300 MB/s (2.3 Gbit/s) |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 128 MB/s (1 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/300 |
| SATA Pin | 7-pin |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |