| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Screen Type | Active Matrix TFT LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Touchscreen | Yes |
| Features | Widescreen |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1366 x 768 |
| Brightness | 800 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Form Factor | Integrated |
| Total Output Power | 4 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 16 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Dash Mount |
| Height | 8.5" |
| Width | 11.6" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|