| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Maximum Load Capacity | 80 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 22" |
| Maximum Screen Size Supported | 43" |
| Minimum Adjustable Depth | 2.01" |
| Maximum Adjustable Depth | 3.78" |
| Features |
|
| Mount Pattern | Dedicated |
| Mount Profile | Low Profile |
| Minimum Tilt Angle | 5° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Wall |
| Durability | Scratch Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing |
|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 8.74" |
| Width | 8.74" |
| Depth | 3.78" |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Certifications & Standards | RoHS, TAA, VESA, UL |
| Manufacturer Product Class | Tilt |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |