| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Industrial Silicon Rubber |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 9.84 ft |
| Number of Keys | 102 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | LED |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Case Material | Polycarbonate |
| Keyboard/Keypad Width | 5.69" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.56" |
| Keyboard/Keypad Length | 14.74" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Mobile Device |
| Certifications & Standards |
FCC part 15 class b |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |