| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 3.94 ft |
| Number of Keys | 91 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Backlight | Yes |
| Keystroke Life | 10 Million Cycle |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Case Material | Polycarbonate |
| Keyboard/Keypad Height | 6.30" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.90" |
| Weight (Approximate) | 2.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |