| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported | Tablet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Proprietary Interface |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| VGA | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.50" |
| Width | 10.10" |
| Depth | 2.90" |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Dell Latitude 12 7202 Rugged Tablet |