| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Features | Indicator Light |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source Type | DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 1" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |