| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Printer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Energy | 37 Wh |
| Output Voltage | 7.4 V |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 2.9" |
| Weight (Approximate) | 12.70 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatible to OEM Part Number |
P1050667-016 |
| Compatibility |
Zebra QLn420 Mobile Printer |
| TAA Compliant | Yes |