| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3450 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Honeywell HHP6500 Mobile Computer |