Getac K120 G2 Rugged Tablet 16GB, 512GB SSD, 4G, GPS, RFID, 12.5in
KP8766VAXCXN
Select model
Key features:
- 11th Generation Intel® Core™ i7 / i5 Processor for powerful performance.
- 12.5" FHD Lumi Bond® display at 1200 nits for sunlight readability.
- LifeSupport™ battery swappable technology allows for uninterrupted usage.
- Thunderbolt™ 4 for fast data transfer and connectivity.
- Optional accessories streamline multi-mode usage.
Specifications:
- Operating System: Windows 10 Pro / Windows 11 Pro
- Display: 12.5" FHD IPS TFT (1920 x 1080), Capacitive multi-touch
- Processing Power: Intel® Core™ i7-1165G7 (up to 4.7GHz)
- Memory: 16GB DDR4 (optional: 32GB/64GB)
- Storage: 256GB PCIe NVMe SSD (optional: 512GB/1TB/2TB)
- Connectivity: USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt™ 4 Type-C, HDMI 2.0, LAN
- Weight: 1.7 kg (3.75 lbs), Tablet + Dock: 3.13 kg (6.9 lbs)
- Rugged Features: MIL-STD-810H, IP66, 6ft drop resistant
- Battery: Dual battery support with swappable technology
- Security Features: TPM 2.0, optional biometric authentication
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Rugged: Industrial
-
Screen size: 13 inch
-
GPS: Yes
-
Range: Standard Range
-
Connection: 4G
-
Camera: Integrated front + rear (standard tablet cameras)
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 12.5" |
| Display Screen Type | TFT LCD |
| Display Screen Technology | LumiBond |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Phone Capability | Yes |
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 2100 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Height | 0.9" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Features |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-k120-g2-r-getac-tablets-datasheet.pdf KP8766VAXCXN
mod-k120-g2-r-getac-tablets-user-manual.pdf KP8766VAXCXN
k120-getac.pdf KP8766VAXCXN
mod-k120-g2-r-getac-tablets-datasheet.pdf MOD-K120-G2-R
mod-k120-g2-r-getac-tablets-user-manual.pdf MOD-K120-G2-R