| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Tablet PC |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 4990 mAh |
| Output Voltage | 3.84 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Width | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 3.46 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Getac ZX10 Tablet PC |