| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 64 |
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | No |
| System Components | Network Surveillance Server |
| Storage | |
|---|---|
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Frame Rate | 960 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Composite Video In | Yes |
| Number of VGA Out | 3 |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7" |
| Width | 19" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 65 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |