| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 8 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Video Recorder |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Alarm Connector | Yes |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 7 Pro 64 Bit Embedded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.3" |
| Width | 19" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 40 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |