| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Surveillance Server |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 3 TB |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Video Signal Format |
|
| Maximum Resolution | 2560 x 1920 |
| Maximum Frame Rate | 1 fps |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0/3.0 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Composite Video In | Yes |
| Composite Video Out | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 16 |
| VGA | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | 64-bit Windows Embedded Standard 7 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
| Power Consumption | 120 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 5.9" |
| Width | 7.9" |
| Depth | 8.9" |
| Weight (Approximate) | 13.80 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |