| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Channels | 16 |
| Connectivity Technology | Wired |
| System Components | Network Video Recorder |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Number of VGA Out | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 12.4" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 5.47 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |