| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
| Cable Length | 3 ft |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Voltage Range | 11 V DC - 16 V DC |
| Output Voltage | 19 V DC |
| Maximum Output Power | 100 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Dell Products:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |