| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Tablet PC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.70" |
| Width | 9.30" |
| Depth | 1.50" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Samsung Galaxy Tab Active2 Rugged Tablet |