| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.7" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Samsung Galaxy Tab Android Tablet PCs:
|