Fellowes 5735801 Accessories
5735801
| Technical Information | |
|---|---|
| Laminator Type | Pouch |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Maximum Lamination Width | 9.50" |
| Minimum Lamination Thickness | 3 mil |
| Maximum Lamination Thickness | 5 mil |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Features |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 4.1" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 5.5" |
| Weight (Approximate) | 4.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information | Can Shred 9.5 |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information |
2 years |