| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 21.1" |
| Width | 11.7" |
| Depth | 14.1" |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |