| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Sheet Shred Capacity | 150 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shred Speed | 11 ft/min |
| Throat Width | 9" |
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Cool Down Time | 25 Minute |
| Wastebin Capacity | 8.50 gal |
| Security Level | P-4 |
| Recommended Number of Users | 1 |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 21.3" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 20" |
| Weight (Approximate) | 33.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
2-year product and service warranty plus 5-year cutter warranty |