| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 12 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 2" |
| Shred Speed | 8 ft/min |
| Throat Width | 9" |
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 4 gal |
| Security Level | P-3 |
| Recommended Number of Users | 1 |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 75 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 15.4" |
| Width | 9.1" |
| Depth | 16.9" |
| Weight (Approximate) | 16.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Office |
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Yr Machine / 5 Yr Cutter |