| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 22 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shred Speed | 15 ft/min |
| Throat Width | 9.50" |
| Wastebin Capacity | 22 gal |
| Security Level | P-4 |
| Recommended Number of Users | 6-10 |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 60 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 34.6" |
| Width | 21.1" |
| Depth | 18.1" |
| Weight (Approximate) | 93.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
3-year product and service warranty, lifetime on cutters |