| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Strip Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.219" |
| Shred Speed | 16 ft/min |
| Throat Width | 9" |
| Wastebin Capacity | 14 gal |
| Security Level | P-2 |
| Recommended Number of Users | 1-3 |
| Features |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Time Saving Sheet Capacity |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 63 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 29" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 21" |
| Weight (Approximate) | 55.12 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
2 year machine, lifetime cutter |