| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Sheet Shred Capacity | 4 Per Pass |
| Shredding Item | Paper |
| Shred Size | 0.031" x 0.188" |
| Shred Speed | 14 ft/min |
| Throat Width | 9.50" |
| Wastebin Capacity | 9.25 gal |
| Security Level | P-7 |
| Recommended Number of Users | 1-3 |
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Consumption | 372.85 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 52 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 25" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 11.8" |
| Weight (Approximate) | 48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-year product warranty plus 1-year cutter warranty. |