| Technical Information | |
|---|---|
| Shred Type | Cross Cut |
| Shredder Type | Non-continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 18 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shred Speed | 10 ft/min |
| Throat Width | 9" |
| Maximum Run Time | 30 Minute |
| Cool Down Time | 40 Minute |
| Wastebin Capacity | 9 gal |
| Security Level | P-4 |
| Recommended Number of Users | 1-3 |
| Features |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Sheet Capacity Indicator |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Noise Level Without Load | 56 dB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Height | 25" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 17.8" |
| Weight (Approximate) | 36.38 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Bin Included | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
2 year machine, lifetime cutter |