Fargo 54300 Card Printers
54300
Select model
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Model | i5-4300M |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | DDR3L SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HHD |
| Hybrid Hard Drive Capacity | 500 GB |
| Optical Drive Type | Blu-ray Writer |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Maximum Battery Run Time | 25 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.06" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 9" |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |