| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 18 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Sensitivity | 110 dB |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Earpiece Controls | Push-to-talk |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Red |
| Form Factor | In-ear |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Music |
| Compatibility |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |