Key features:
- Height Adjustable: Range of 30"-40" for comfortable standing or sitting.
- Mobility: Large 4" twin-wheel casters (two locking) for easy transport.
- Customizable: Supports various accessories for different setups.
- Sturdy Base: Heavy cast metal base provides stability in a compact footprint.
Specifications:
- Weight Capacity: 150 lbs total; 40 lbs on worksurface.
- Lift Capacity: Standard (16-30 lbs) or Super (27-41 lbs).
- Dimensions:
- Overall: 17"W x 22.25"D or 21"W x 25.75"D.
- Worksurface: 22" x 17" or 25" x 20.5".
- Shipping Weight: 50-63 lbs depending on model.
- Warranty: Limited lifetime; five (5) years for pneumatic cylinder.
| Product Information | |
|---|---|
| Frame Material | Steel |
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Size | 4" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Cool Gray |
| Product Material |
|
| Height | 40" |
| Width | 25" |
| Depth | 25.8" |
| Weight (Approximate) | 53 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
zido.pdf ZAH25CG/CG4
zido.pdf MOD-ERGOTRON-ZIDO