| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24.1" |
| Screen Mode | WUXGA |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Backlight Technology | LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Features |
|
| Horizontal Frequency |
|
| Vertical Frequency |
|
| Stand Adjustments |
|
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Color Gamut |
|
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB Type-C 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 12.35 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 13.8" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 1.7" |
| Height with Stand | 20.83" |
| Width with Stand | 20.93" |
| Depth with Stand | 7.49" |
| Weight (Approximate) | 9.26 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.01 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |