| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 5 ms |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 0 mW |
| Off-Mode Power Consumption | 0 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Height | 8.9" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 1.57 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |