| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Brightness | 220 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Thunderbolt | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | No |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 8.9" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 1.72 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |