| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 8 GB |
| Features |
|
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.7" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 0.776 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |