Apricorn ADT-3PL256F-10TB Accessories
ADT-3PL256F-10TB
| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 10 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 625 MB/s (4.9 Gbit/s) |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 8 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Desktop |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 7.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |