| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features | Built-in Battery |
| Hot Keys | Multimedia |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Maximum Battery Life | 1 Month |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB/Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 10.98" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.52" |
| Weight (Approximate) | 8.43 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | Mac |
| Compatibility |
Apple Products:
https://www.apple.com/shop/product/MXCL3LL/A/magic-keyboard-usb-c-us-english |
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |